Geneza powstania bielizny i jej historia

Jak wiele wiemy na temat historii bielizny? Większość z nas raczej niewiele, chociaż przecież nosimy ją na co dzień, korzystamy z niej za dnia, w nocy, od święta i w dni powszednie. Każdy nosi bieliznę. Co zatem możemy zaliczyć do szerokiego działu bielizna? Przede wszystkim trzeba zauważyć, iż przez wieki bardzo zmieniło się to, co uważamy za bielizna intymna. Przykładowo, dawniej gorset uważany był za bardzo intymną część garderoby i nie pokazywano go światu zewnętrznemu prawie nigdy. Dziś zakładany może być nawet jako bluzka, szczególnie na specjalne okazje. Oczywiście gorset to wciąż bielizna, może być elementem na przykład bielizny erotycznej, ale zyskał też całkowicie nową funkcję.

Gorset na specjalne okazje i do łóżka

Popularne jest zakładanie gorsetu i spódnicy, co w sumie daje nam suknię (bardzo elegancką, balową, na ślub czy wesele). W dawnych czasach było to nie do pomyślenia. Jednakowoż czasy się zmieniają, dziś obyczajowość jest o wiele bardziej liberalna, a najlepszym tego przejawem może być ubranie czy bielizna, którą dziś nosimy. Powinniśmy jednak też docenić fakt, jak bardzo dużą ewolucję przeszła bielizna damska od czasów starożytnych.


Podwiązki dawniej i dziś


To, co dziś nosimy na sobie, to szczyt wygody w porównaniu z istniejącymi we wcześniejszych wiekach rozwiązaniami. Weźmy na przykład wspomniany gorset. Te używane w wiekach średnich i później wielokrotnie prowadziły do zdeformowania ciała pań je noszących. Dzisiejsze gorsety są bardzo wygodne i odpowiednio wyprofilowane.
Podobnie podwiązki (nie każdy wie, że to też bielizna). Dziś zakładamy je z łatwością, i to z reguły z powodu tradycji. Mówi się, że czerwona podwiązka założona na bal maturalny przynosi szczęście podczas egzaminu. Stąd tak duże zainteresowanie tego typu bielizną właśnie w okresie matur i egzaminów. Chyba każdy, kto sam zdawał maturę, o tym zwyczaju słyszał. Z kolei białe podwiązki są zakładane na ślub. Zakłada je panna młoda, druhny i tym podobne osoby. Pannie młodej ma ona przynieść szczęście na nowej drodze życia, a po ślubie najczęściej jest przekazywana panu młodemu na pamiątkę lub dzielona między gości.

One thought on “Geneza powstania bielizny i jej historia

  • 2 lipca 2012 o 17:43
    Permalink

    Super artykuł – nie wiedziałem, że taka banalna z pozoru rzecz jak bielizna ma taką historię…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *