Bielizna w galeriach handlowych

Kiedy dziś chcemy kupić majtki, idziemy do sklepu, wybieramy model, przymierzamy i, jeśli pasuje, kupujemy. Bielizna jest też coraz częściej kupowana w sklepach internetowych. Jednak jeszcze niedawno ludzie wcale jej nie kupowali, a jedynie sami szyli. Dopiero w osiemnastym wieku (pod koniec stulecia) bielizna pojawiła się w masowej sprzedaży w sklepach. Wcześniej obowiązkiem kobiety było zaopatrywanie siebie i wszystkich domowników, łącznie z panem domu, w potrzebne bielizny. Oczywiście panie z wyższych sfer nie robiły tego same, ale zlecały te zadania swojej służbie. Jednak panie biedniejsze, czyli większość społeczeństwa, nie miały funduszy na wynajęcie służby. Dlatego też wszystkie sprawy domowe musiały załatwiać same. Należała do nich także bielizna. Panie szyły ją same, przy pomocy tak prostych narzędzi, jak igła z nitką. Dopiero w połowie dziewiętnastego wieku wynaleziono maszynę do szycia.


Ultimate Elegance Lingerie. Przegląd sklepów z bielizną – Redwood City
 

Wtedy to rozpoczęto na szeroką skalę masową produkcję bielizny. Od tego czasu można ją było kupić w sklepach, nie trzeba było szyć jej samemu. Praniem wciąż zajmowały się kobiety. Jednak do początku dwudziestego wieku kwestie higieny nie były tak oczywiste, jak dziś dla nas. Nie tylko rzadko się myto, ale i rzadko robiono pranie.

Bielizna na przestrzeni wieków

Warto wspomnieć, że przez wieki bielizna służyła za odzienie zarówno nocne, jak i dzienne. I to ta sama, nie była zdejmowana. Bielizna była wymieniana z rzadka, z reguły wtedy, kiedy dana osoba się myła. Taka była wtedy moda, robili tak wszyscy, i biedni i bogaci. Niezależnie od statusu majątkowego, ludzie wtedy myć się nie lubili. A przynajmniej nie było to modne. Masowa produkcja, w jaką wkroczyła bielizna, nieco tę sytuację zmieniła. Teraz każdy mógł sobie pozwolić na kupno większej ilości kompletów bielizny, a więc także na częstsze zmiany. W dwudziestym wieku dbałość o higienę została ostatecznie potwierdzona jako konieczność przez lekarzy, którzy coraz powszechniej zaczęli zalecać częste mycie, nawet codzienne, jako metodę utrzymania dobrego zdrowia na dłużej. Obecnie w sklepach można nabyć bieliznę każdego rodzaju. Można tu znaleźć majtki wyszczuplające, bieliznę elegancką i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *