Biżuteria artystyczna – czy ma w ogóle zastosowanie?

Tworzenie nowoczesnych wyrobów z metali szlachetnych to nie tylko tradycyjne jubilerstwo i setki sklepów stacjonarnych czy internetowych oferujących klasyczne pierścionki ze złota, srebra czy platyny, ale również artystyczne tworzenie niepowtarzalnych wzorów, mających bardziej charakter dzieł sztuki niż przedmiotów użytkowych.

Artystyczna biżuteria złota raczej nie nadaje się na pierścionek zaręczynowy, choć bywają wśród niej również kompozycje złota z brylantami, tradycyjnie wręczanego z okazji ślubu. Te kompozycje artystyczne jednak nie przypominają niemalże wcale typowych pierścionków, a jedyne, co nadaje im prawo przynależności do tej kategorii, to funkcja.

Cechy biżuterii artystycznej

Przede wszystkim artystyczna biżuteria złota charakteryzuje się nietypowymi kształtami i często wręcz szokującymi proporcjami. Przykładowo typowy pierścionek nie posiada kształtu regularnego okręgu, ale typowy kanciasty kwadrat, albo kształt bliżej nieokreślony, trudny do wyobrażenia na palcu.

Noszenie tego typu ozdoby byłoby z pewnością bardzo niewygodne i utrudniałoby wszystkie codzienne czynności. Inna kwestia to proporcje pomiędzy kamieniami, które niekiedy są takiej wielkości, że aż rażą ciężarem optycznym. Pierścionek może mieć jeden kamień tak duży, że ginie pod nim obrączka, albo szereg małych kamieni o dziwnych nieregularnych kształtach, skomponowanych ze sobą w ciekawym układzie.

Funkcje biżuterii artystycznej

Jak każdy rodzaj ozdób ze złota czy innych metali szlachetnych tak i ten przeznaczony jest do noszenia, jako dodatek do stroju, swoista oprawa kobiety. Z pewnością jednak artystyczna biżuteria złota nie może pełnić funkcji codziennej ozdoby dłoni kobiety, ale może być ciekawym urozmaiceniem na przyjęciu czy teatralnej gali.

Jej niewielka praktyczność sprawia, że podczas zwyczajnych czynności byłaby zawadą i mogła nawet przyczynić się do niszczenia tkanin czy innych przedmiotów. Z drugiej strony nietypowe wzory kolczyków, pierścionków lub bransolet wymagają odpowiedniego doboru stroju, bowiem zbyt futurystyczne zestawienia z sukienka retro będą wyglądały nieciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *