Historia bielizniana

bieliznaOdkąd ludzie noszą majtki? Takiej historii nie uczy się na lekcjach historii. A szkoda, bo mogłoby to być bardzo ciekawe, dowiedzieć się coś więcej o historii zwykłych przedmiotów, na przykład ubrań, których przecież z powodzeniem używamy do dziś. Czy to by nie interesowało uczniów bardziej niż kolejne wojny? Możliwe. Jest wielu historyków, którzy postulują nauczanie tego przedmiotu przez pryzmat społeczny i kulturowy, a nie tylko ekonomiczny i polityczny, jak ma to miejsce obecnie. Czy jednak do tego dojdzie, zwłaszcza w Polsce, kraju rozmiłowanym w tradycyjnie pojmowanej historii? Być może. Wiele osób na pewno z chęcią dowiedziałoby się, jakie dzieje miała bielizna. Bo wbrew pozorom majtki nie towarzyszą nam od dawna. Zwłaszcza kobietą. Co prawda pierwsze ślady po tym, że używana była taka bielizna pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Jednak była to bielizna wyłącznie męska, i bardziej przypominała pieluchy dla dzieci, niż nasze majtki. Były to pasy, w większości przypadków wykonane ze skóry, płótna, albo z innego materiału. Mężczyzna owijał się nimi, a następnie wiązał, lub spinał.

Bielizna tylko dla mezczyzn

Taki sposób obchodzenia się z najbardziej intymnymi częściami garderoby utrzymał się w niektórych częściach świata (Chiny, Japonia) nawet do połowy dwudziestego wieku. Tradycyjne bielizna dolna była noszona tylko przez mężczyzn. W Europie i pokrewnych kręgach kulturowych bielizna damska ograniczała się przez wiele wieków do gorsetu, natomiast majtki nosiły tylko kurtyzany oraz panie pracujące w teatrze. Nie trzeba dodawać, że ani jedne, ani drugie nie cieszyły się specjalnym szacunkiem społecznym. Prawdą jest także, że nawet noszona przez te panie bielizna bardziej przypominała dzisiejsze spodnie niż majtki. Była raczej luźna, przewiewna, podobna do noszonych do dzisiaj spodni lnianych, tyle że wiązana na nogawkach. Nie była na pewno wygodna. Bielizna, jaką stosowały prostytutki, od wieków była bardziej wyzywająca, niż ta używana przez zwykłe kobiety, w dawnych czasach była ona też bardziej zdobiona.
Gorset

One thought on “Historia bielizniana

  • 12 stycznia 2011 o 11:34
    Permalink

    Bardzo ciekawa historia, uwielbiam dowiadywać się o tym jak kiedyś wyglądała lub była noszona bielizna damska oraz bielizna męska, czasami są to naprawdę niesamowite informacje :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *