Audiobook – atrakcyjna alternatywa dla papierowej książki

Tradycyjne, drukowane książki niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. Jednak w ciągu ostatnich lat coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na atrakcyjną alternatywę, jaką są audiobooki. Znane również jako „książki mówione”, popularnością cieszą się przede wszystkim ze względu na swoją niesamowitą funkcjonalność. Są przeznaczone są dla wszystkich osób, które lubią literaturę, lecz z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na czytanie książek papierowych lub ebooków. Forma dźwiękowa jest zatem niezwykle praktyczna, gdyż audiobooki, zazwyczaj w formacie MP3 bądź zapisane na tradycyjnej płycie CD, odtwarzane mogą być praktycznie wszędzie.

Audiobooki na każdą okazję

Audiobooki to książki elektroniczne, przeznaczone do słuchania. Poręczne i funkcjonalne, są doskonałe dla osób mających problemy ze wzrokiem lub tych, które wystarczająco dużo czasu spędzają przed komputerem i nie chcą dodatkowo obciążać oczu. Ta forma literatury jest również idealna dla osób, które pomimo napiętego planu dnia nie chcą rezygnować z przyjemności, jaką daje czytanie książek. Audiobooki odtwarzać można zarówno na spacerze, jak i podczas wykonywania obowiązków domowych, w drodze do pracy, a nawet stojąc w kolejce do kasy w sklepie. Książki mówione są też wspaniałą rozrywką na czas długiej jazdy samochodem. Obszerny wybór tytułów sprawia, że każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Na uwagę zasługuje również bogata oferta skierowana specjalnie do najmłodszych. Atrakcyjny format sprawia, że dzieci chętnie słuchają książek czytanych przez profesjonalnego lektora bądź aktorów. Słuchowiska te często zawierają też efekty dźwiękowe lub ścieżkę muzyczną, co działa na wyobraźnię maluchów i pozwala im wczuć się w klimat.

Bogata oferta tytułów

Audiobooki cieszą się zainteresowaniem zarówno ze względu na przystępną formę, jak i szerokie spektrum gatunków. Wybierać można zarówno wśród klasyków literatury, jak i książek wydawanych współcześnie. Obecnie wiele publikowanych tytułów posiada również swój odpowiednik dźwiękowy, w związku z czym w formie audiobooków dostępne są kryminały, powieści, biografie czy książki dla młodzieży. Poszukując interesujących tytułów, warto również zwrócić uwagę na sklepy internetowe. Wiele z nich, poza atrakcyjną ofertą posiada również przewodnik po nowościach i bestsellerach. Może to pomóc zwłaszcza tym, którzy książkę mówioną pragnęliby przeznaczyć na upominek dla bliskiej osoby.

Nie tylko powieści

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że asortyment książek nie ogranicza się jedynie do beletrystyki. Obecnie niezwykle popularne są wydawane w formie audiobooków poradniki. Na szczególną uwagę zasługują również kursy do nauki języka. Tego typu propozycje stanowić będą świetne uzupełnienie szkolnych lekcji czy kursów językowych. O ile samodzielna nauka z wykorzystaniem tego typu pomocy może być niemożliwa, jest to świetny sposób na przełamanie bariery komunikacyjnej i nabranie płynności językowej. Słuchowiska mogą skupiać się na zagadnieniach gramatycznych i poszerzać słownictwo. Z kolei dla osób władających językiem na nieco bardziej zaawansowanym poziomie zainteresować mogą książki czytane w obcym języku. Ten sposób pozwala dodatkowo osłuchać się z akcentem, dzięki czemu wymowa stanie się jeszcze płynniejsza, a rozumienie ze słuchu łatwiejsze.